Nawet podczas wizyty kontrolnej musimy przeprowadzić cały proces od początku, mając oczywiście na uwadze, jaka była dobrana wcześniej korekcja.
Każda droga na skróty może się zemścić w postaci niedostatecznej diagnozy i niewłaściwie dobranej korekcji. Dlatego na badanie wzroku trzeba przeznaczyć 40- 60 minut, czasami nawet więcej.
Bardzo ważnym elementem całego procesu jest wywiad z pacjentem, aby móc ustalić główną przyczynę wizyty, czyli na co się pacjent skarży, co mu przeszkadza w widzeniu czy korzystaniu z obecnych okularów (soczewek kontaktowych).
Następnie trzeba wziąć pod uwagę warunki, w jakich będą użytkowane okulary, np. miejsce pracy ze szczegółowym określeniem kierunków i odległości (często z dokładnością do kilku centymetrów), na jakie spogląda osoba badana; sposób spędzania wolnego czasu, np. jazda na rowerze, wędkowanie, narty, sporty drużynowe (ryzyko uderzenia w okulary); rodzaj hobby, np. gotowanie, modelarstwo, naprawa sprzętu elektronicznego itp.
To będzie miało wpływ na dobranie ewentualnej mocy do pracy z bliska (tzw. dodatku, addycji) oraz zasugerowanie odpowiedniego typu soczewek (szkieł) okularowych.